What is a Good Life ? Podsumowanie projektu

What is a Good Life? Podsumowanie projektu.

 

W sierpniu tego roku grupa sześciu młodych ludzi w składzie Agata Grzędzicka (liderka), Marika Prucnal, Aleksandra Jaroszek, Grzegorz Dąbrowski, Weronika Kozłowska i Patrycja Pawelec wzięła udział w międzynarodowej wymianie młodzieży. Wyruszyliśmy i naszą przygodę rozpoczęliśmy od sklejania pudełeczek z prezentami dla uczestników. Pomysłodawcą była Ola, która do każdego pudełeczka wkładała: polską krówkę, grosik i muszelkę. Podczas naszej podróży nie brakło radosnego śpiewu Weroniki, a potem całego chóru głosów. I tak właśnie pojechaliśmy na Summer Camp do Niemiec (Weimar, 5.08-16.08). Nasza pierwsza podróż była bardzo komfortowa, ponieważ podróżowaliśmy małym busikiem. Choć nie odbyło się bez niespodzianek i spóźnienia na kolację.  12 dni naszego pobytu upłynęły bardzo intensywnie i niemiecki organizator przewidział wiele atrakcji. Liczba uczestników wynosiła 60 osób plus zespół i trenerzy to dokładnie 72 osoby! Oprócz zespołu z Polski byli także ludzie z Bułgarii, Estonii, Węgier, Niemiec, Rumunii, Portugalii, Francji, Grecji i Włoch. Nie zabrakło aktywności, treningu, warsztatów i dobrej zabawy w międzynarodowym towarzystwie.

 

Zespół z Polski wyróżniał się bardzo kreatywną i twórczą i innowacyjną postawą przy organizacji wieczoru filmowego, international party, czy wspólnej zabawy przy karaoke. Weronika Kozłowska w mistrzowski sposób uczyła obcokrajowców języka polskiego i narodowego tańca- poloneza. Polski zespół był także odpowiedzialny za karaoke i ściąganie filmów na wieczorek. Aktywna postawa polskiego zespołu, nie została pominięta przez niemieckiego organizatora, który liderce wymiany obiecał, że przy następnym projekcie w pierwszej kolejności napisze do Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach. Podczas 12 dni nie było czasu na nudę, ponieważ każdy dzień był bardzo napięty i pełen aktywności: pokonywaliśmy własne lęki w parku linowym Hohenfeld, poznawaliśmy odmienne postrzeganie obozów koncentracyjnych (Buchenwald), z pasją zwiedzaliśmy Erfurt (stolicę obszaru związkowego- Turyngia) i wraz z Schillerem i Goethe zagłębialiśmy się w klasycznym Weimarze, uczyliśmy się o tolerancji i kulturze arabskiej, tworzyliśmy oryginalne dzieła sztuki pod kątem znanego artysty niemieckiego, zajmowaliśmy się aspektem ekonomicznym dobrego życia uczestnicząc w wykładach na uniwersytecie w Erfurcie i słuchając specjalistów z Lipska.

 

Niemiecki organizator bardzo troszczył się o nasze potrzeby i na bieżąco reagował na nasze sugestie i prośby. Codziennie odbywały się obowiązkowe spotkania zespołu, na których młodzi mogli powiedzieć, co im nie pasuje i co się dzieje. Podobnie sprawa wyglądała, jeśli chodzi o spotkania młodych liderów z zespołem organizacji EJBW.

 

Podczas naszej wymiany nie brakło ciekawych warsztatów, nowych kontaktów międzynarodowych, dobrej zabawy, nauki i wielu niezapomnianych momentów naszego życia. Zmęczeni, ale pełni nowej motywacji do działania wróciliśmy do Kielc. Każdy uczestnik wyraził dalszą chęć do działania w ramach akcji Regionalnego Centrum Wolontariatu. Jednomyślnie młodzi wyrazili także chęć dalszego uczestnictwa w podobnych projektach programu Erasmus plus.

 

Pozytywnie o samym projekcie wypowiadają się jego uczestnicy, co najlepiej świadczy o jego dużej wartości.

 

,,Projekt otworzył mnie na nowe kultury, pomógł przełamać barierę językową i na pewno wpłynie pozytywnie na moją przyszłość. Bardzo chętnie pojechałabym na następny taki projekt, a najlepiej na program EVS. Uważam, że aktywności było tak dużo, że nie sposób było narzekać na nudę”– mówi Weronika Kozłowska- uczestniczka wymiany w Weimarze, uczestniczka programów: Ambasadorzy Wolontariatu i Synergia Młodych Liderów.

 

,, Projekt na pewno mi pomoże zdać lepiej maturę, bo teraz śmielej posługuje się językiem angielskim. Języki obce są bardzo potrzebne, a takie wyjazdy to okazja do zawierania międzynarodowych przyjaźni. Szkoda, że tak mało kto wie, o tych programach”- dodaje Aleksandra Jaroszek, najmłodsza uczestniczka wymiany, uczennica starachowickiego liceum z rozszerzonymi językami obcymi.

 

,,Na pewno będę dalej utrzymywać znajomości z wieloma ludźmi i przykro mi wracać do Polski bez nowych przyjaciół”– wyznaje Patrycja Pawelec- uczestniczka wymiany i czynny wolontariusz akcyjny.

 

Nasz projekt pozwolił nam rozwinąć nowe kompetencje, poznać fascynujących ludzi, przełamać barierę językową          i kulturową, otworzyć się na inne narody, pokazał, czym jest dobre życie, również w aspekcie ekonomicznym                i społecznym.

 

Chcielibyśmy zachęcić innych do skorzystania z takiej formy aktywności, ponieważ jest to nie tylko nauka,  ale przede wszystkim okazja do przeżycia niezapomnianej przygody. Oby nasze przyjaźnie przetrwały, jak najdłużej!

 

English