Wymiana Młodzieżowa: „EMPathY: Emotional Management – The Path for Youth”

Wymiana Młodzieżowa:
„EMPathY: Emotional Management – The Path for Youth”

 

Pod koniec 2018 roku w listopadzie, młodzież z Kielc wzięła udział w wymianie młodzieżowej zorganizowanej w Rumunii przez naszych tamtejszych partnerów Asociaţia de Tineri din Ardeal. Udział w wymianie wzięło 45 uczestników z Czech, Estonii, Polski, Portugalii, Rumunii, Słowacji i Hiszpanii, którzy zebrali się by porozmawiać na temat emocji i zarządzania nimi w codziennym życiu. Trenerzy i pracownicy młodzieżowi prowadzili zajęcia dla młodzieży, które były oparte na metodach nauki pozaformalnej. Młodzi ludzie rozmawiali o relacjach z bliskimi osobami, o problemach w nawiązywaniu więzi i o różnych pułapkach emocjonalnych, którym ulegamy każdego dnia.  Młodzież miała okazję poznać swoich rówieśników z różnych części Europy, pracować razem w międzynarodowych grupach podczas zajęć i poznać kulturę swoich krajów w ramach nieodłącznego elementu wymian jakim jest „Cultural Night”. Jakie są wrażenia po zakończonej wymianie i co o niej myślą sami uczestnicy? Poniżej kilka zdań od naszych polskich uczestników:

Całą wymianę oceniam pozytywnie, był to bardzo wartościowy wyjazd. Zajęcia na temat emocji, uczuć oraz różnic pomiędzy tymi dwoma pojęciami były bardzo interesujące. Uważam, że powinno się  uświadamiać ludzi w tym temacie. Osoby z wymiany również były mega pozytywne i otwarte, co pozwoliło nawiązać nowe kontakty. Ciekawą rzeczą było również poznanie kultur i zwyczajów z innych państw. Chciałbym również podziękować za możliwość wzięcia udziału w tym projekcie.

Adam

 

Minęło już trochę czasu od wymiany więc chciałbym podzielić się w końcu tym czego tam doświadczyłem. Dość dużo się u mnie zmieniło i moja wiedza się poszerzyła, po zajęciach z Oskarem prowadzącym, zacząłem inaczej patrzeć na niektóre rzeczy i czuję się o wiele lepiej, nie wspomnę jak bardzo pozytywnie emocjonalnie wpłynęły na mnie jego dodatkowe zajęcia. Ogólnie jestem bardzo zadowolony z tej wymiany bardzo dużo mi dała i dziękuję za możliwość bycia jej częścią, bycia częścią Erasmus+.

Wiktor

 

Wymianę do Rumunii uważam za bardzo cenne i wartościowe przeżycie. Nauczyłem się na niej wiele ciekawych i użytecznych informacji o emocjach i uczuciach, które mogą mi się przydać w przyszłości. Dzięki uczestniczeniu w niej mogłem również poćwiczyć swój angielski oraz nawiązałem nowe znajomości. Dowiedziałem się także czegoś nowego o kulturze poszczególnych krajów (Hiszpanii, Czech, Rumunii, Słowacji, Portugalii).

Kamil

 

 

English