Ochotnicy dla Kielc

Pionierski Program Wolontariatu w Policji

Idea wolontariatu w służbach społecznych znana jest na całym świecie nie od dziś. Od lat w wielu krajach grupy ochotników pomagają w policji, straży pożarnej, służbach medycznych czy w wojsku. Niektóre kraje mają duże doświadczenie, jeżeli chodzi o taki wolontariat, inne – mniejsze. Właśnie, dlatego powstał pomysł podzielenia się swoimi doświadczeniami przez kraje, gdzie wolontariat w służbach społecznych istnieje już od lat. Tak powstał projekt Civic Volunteering – Innovation In Action finansowany w ramach Programu Erasmus+ zakładający między innymi właśnie dzielenie się doświadczeniami przez Wielką Brytanię, Finlandię, Estonię oraz Polskę. Wielka Brytania i Finlandia, jako kraje z większą tradycją wolontariacką przekazują swoje doświadczenia Polsce i Estonii, jednocześnie podsumowując swoje działania. Polska i Estonia dzięki projektowi mogą zainspirować się i rozszerzyć wolontariat w służbach społecznych w swoich krajach.

Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach we współpracy z Komendą Miejską Policji w Kielcach, tworzy Program Ochotnicy dla Kielc – pierwszy w Polsce wolontariat w Policji. Program realizowany jest we współpracy z Policją z Wielkiej Brytanii.

Projekt skierowany jest do wszystkich osób, które chcą aktywnie działać na rzecz miasta i ich mieszkańców, przyczyniać się do poprawy bezpieczeństwa oraz „z bliska” zobaczyć, jak pracuje Policja.

Ochotnicy pomagali już przy imprezach masowych zabezpieczanych przez Policję, Święcie Kielc, uczestniczyli też w konferencji nt. bezpieczeństwa seniorów. Ochotnicy zostali również zaangażowani w patrolowanie zbiorników wodnych. Ich zadanie polegało na pomocy w pilnowaniu porządku na plaży. Dodatkowo wolontariusze prowadzą akcje informacyjne dotyczące oszustw na tzw. „wnuczka”, „na gazownika”, oraz akcje profilaktyczne przeciwko dopalaczom. Dzielnie pomagali funkcjonariuszom podczas akcji informacyjnych w Światowe Dni Młodzieży.

Co wolontariuszom daje praca w formacji Ochotnicy dla Kielc? Przede wszystkim zdobywają cenne doświadczenie, pracując w grupie poznają nowych ludzi oraz dowiadują się, na czym tak naprawdę polega praca Policji. Jak sami przyznają, zadania są dla nich czymś nowym, dzięki czemu poszerzają swoja wiedzę. Jednocześnie cieszą się, że mogą komuś pomóc, przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa w swoim bezpośrednim otoczeniu. Kamila Ksel, wolontariuszka w ODK, studentka bezpieczeństwa wewnętrznego: „Zaangażowałam się w ten program ponieważ już od jakiegoś czasu interesuje sie pracą w Policji i chciałam przekonać sie na własnej skórze jak jak wygląda ich praca „od kuchni”. Myślę, że dla każdej osoby praca w takim wolontariacie to ciekawe doświadczenie i możliwość poznania nowych, ciekawych ludzi. Kiedyś udzielałam sie już w wolontariacie, było ciekawie, ogólnie lubię pomagać innym i to też skłoniło mnie to kontynuowania takiej działalności. Dzięki wolontariatowi realizuje swoje zainteresowania, pomagam ludziom, gdy tego potrzebują, co daje mi ogromną satysfakcję, ze robie coś dobrego. Myślę, że praca w ODK pozwala też zdobyć ciekawe doświadczenie, między innymi uczy dyscypliny, pracy w zespole, ale też pracy z ludźmi”. Dariusz Motyczyński, wolontariusz w ODK: „Uczestnictwo w programie pilotażowym Ochotnicy dla Kielc zapewnia mi dalszy rozwój osobisty oraz poszerza spektrum możliwości angażowania się w akcję społeczne, których celem jest pomoc osobom potrzebującym wsparcia, jak również poprawa bezpieczeństwa lokalnego. Jesteśmy dumni, że współtworzymy pierwszy i jedyny tego typu projekt w Polsce. Należy docenić ogromne zaangażowanie funkcjonariuszy Policji, przede wszystkim pani Naczelnik Wydziału Prewencji, podinsp. Anety Litwin z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach ”.

Chcesz do nas dołączyć, nic trudnego wystarczy wypełnić ankietę zgłoszeniową. Wypełnij ankietę dołącz do nas, Działaj! Pamiętaj ty też możesz mieć wpływ na swoje otoczenie.

Tutaj znajduje się link do ankiety!

English