Źródło finansowania: umowa partnerska, Erasmus+
SPORT & NFE – a pathway to community development jest projektem strategicznym koordynowanym przez Bułgarską organizację Association Mundus Bulgaria. Regionalne Centrum Wolontariatu pełni rolę partnera, podobnie jak Fundación Red Deporte y Cooperación z Hiszpanii, SPIN Sport Innovation z Niemiec, Mine Vaganti NGO z Włoch oraz Associação Desportiva Cultural e Social de Carvalhais z Portugalii.
Głównym celem projektu jest budowanie kompetencji trenerów sportowych, nauczycieli wychowania fizycznego i kadry sportowej, aby stali się liderami “Edukacji przez sport” oraz “edukacji pozaformalnej”, a także stworzenie strategii promujących te metody jako uzupełniające ścieżki edukacyjne pozwalające na większe zaangażowanie młodych ludzi w sport. Projekt ten pozwoli na nawiązanie współpracy pomiędzy pracownikami młodzieżowymi, trenerami, wymianę dobrych praktyk. Ważnym aspektem jest również stworzenie przestrzeni do wzmocnienia synergii pomiędzy sektorem sportu, edukacji formalnej i pozaformalnej.
W ramach projektu zostaną również wypracowane wskazówki i narzędzia do projektowania, wdrażania i prowadzenia działań edukacyjnych wykorzystujących sport jako narzędzie pracy w edukacji.
Projekt zakłada wypracowanie 3 rezultatów intelektualnych.
- Pierwszym z nich jest innowacyjny moduł szkoleniowy, który zaoferuje użytkownikom możliwość nauczenia się, jak skutecznie stosować edukację nieformalną i metodologię ETS w praktyce. Siła wyników wynika z faktu, że będą one wspierać profesjonalistów sektora sportowego w innowacyjny sposób w zakresie wykorzystania już istniejących praktyk uczenia się pozaformalnego, stosowanych i testowanych wcześniej przez różnych praktyków edukacji pozaformalnej.
- Drugim jest podręcznik, który powstanie w wyniku fazy testowania pierwszego produktu projektu – modułu szkoleniowego, pod koniec testowej fazy prac lokalnych. Ideą wyników jest udokumentowanie w publikacji fachowej wiedzy i najlepszych praktyk udostępnianych i wymienianych w ramach projektu. Wymienione know-how i informacje będą służyć wszystkim zaprzyjaźnionym instytucjom edukacyjnym i sportowym, klubom, organizacjom pozarządowym, praktykom edukacyjnym i powiązanym grupom docelowym. Główne uzasadnienie pomysłu wiąże się z zapewnieniem nowych metod i praktycznych ćwiczeń ETS z jasnymi wskazówkami dla grup docelowych, jak z nich korzystać.
- Trzeci – otwarta edukacyjna platforma internetowa poświęcona tematom NFE i ETS zostanie opracowana w celu wspierania trwałości projektu, rozpowszechniania utworzonych zasobów edukacyjnych i materiałów, a także stymulowania międzysektorowej współpracy i tworzenia sieci. Ideą projektu jest ogólne wzmocnienie wykorzystania sportu jako narzędzia edukacyjnego w całej Europie. Zostanie zaprezentowana jako interaktywna platforma internetowa, która będzie gromadzić wysokiej jakości zasoby edukacyjne na temat NFE i ETS, które wyprodukuje projekt.
Na ten moment trwają prace nad przygotowaniem rezultatu drugiego – jakim jest stworzenie podręcznika zawierającego fachową wiedzę oraz dobre praktyki w pracy poprzez wyżej wspomniane metodologie.