Źródło finansowania: Erasmus+
Time for Tea Europe and Asia jest kolejną edycją projektu dla szkół i grup młodzieżowych, który koncentruje się na idei spotkania przy kubku herbaty, tak aby młodzi ludzie mogli zabrać głos w sprawach, które są dla nich ważne i rozmawiać z decydentami.
Zachęca do globalnego uczenia się, kreatywnego myślenia i działania społecznego, przy jednoczesnym pobudzaniu kreatywności młodzieży i zachęcaniu ich do podejmowania prób zmiany świata na lepsze. Tym razem projekt wraca do miejsca skąd pochodzi – do Azji – między innymi Indii gdzie urodził się Satish Kumar – ale nie tylko, bo angażuje również Filipiny oraz Tajlandię.
Projekt to międzysektorowe partnerstwo strategiczne realizowane w ramach programu Erasmus+ Capacity Building. Zachęca do wspierania młodzieży i dialogu międzypokoleniowego (w tym z decydentami), z naciskiem na tych, którzy zwykle mają trudności ze znalezieniem głos. Projekt opiera się na ostatnim projekcie Erasmus + KA1, który pilotował metodologię „Czas na herbatę” w 18 programach i sąsiednich krajach partnerskich, z udziałem ponad 2000 młodych ludzi, głównie z mniej okazji.
Pierwsze spotkanie projektowe odbyło się w kwietniu online, ze względu na trudności z dotarciem do Europy. Wtedy też zaczęło się planowanie dalszych działań. Pierwszym z nich było szkolenie prowadzone przez naszych brytyjskich partnerów w Indiach. Dwóch przedstawicieli Regionalnego Centrum Wolontariatu pojechało na 7-dniowe szkolenie, na którym dowiedzieli się jak można pracować z młodymi ludźmi za pomocą metody Time For Tea.
Kolejnym krokiem było przeprowadzenie warsztatów dla nauczycieli, którzy będą dalej pracowali tą metodą, dając swojej młodzieży możliwość zabrania głosu w ważnych dla nich kwestiach.
Jednak zanim zostały przeprowadzone warsztaty dla nauczycieli w październiku ’22, w lipcu metoda Time For Tea pojechała z przedstawicielami RCW do Ugandy.
W październiku odbyły się warsztaty dla nauczycieli w szkole w Sobkowie, w województwie świętokrzyskim, podczas których została im przedstawiona wypracowana wcześniej metodologia.
Następnie oni prowadzili warsztaty dla swojej młodzieży.
W grudniu odbyła się wizyta studyjna w Indiach, na którą pojechał jeden z naszych reprezentantów, podczas której miał możliwość zaobserwować jak w Indiach korzystają z tej metody, a także wymienić się doświadczeniami, jak wygląda to w Europie.
Far far away, behind the word mountains, far from the countries Vokalia and Consonantia, there live the blind texts. Separated they live in Bookmarksgrove right at the coast of the Semantics, a large language ocean. A small river named Duden flows by their place and supplies it with the necessary regelialia. It is a paradisematic country, in which roasted parts of sentences fly into your mouth.