Projekt trwał między 01.06.2019 a 31.05.2021. W ramach projektu gościliśmy 13 wolontariuszy, którzy pomagali w 10 placówkach partnerskich: szkołach, przedszkolach, świetlicy. Pomagali tam fizycznie do marca 2020, a następnie ze względu na wybuch pandemii każdy z wolontariuszy był zaangażowany w zadania zdalne wyznaczone przez ̇koordynatorów szkolnych oraz z ramienia Regionalnego Centrum Wolontariatu. W ramach takiego stylu pracy zorganizowane zostały różnego rodzaju warsztaty z zakresu solidarności, zabawy integrujące oraz zajęcia pozalekcyjne online w goszczących placówkach. Większość z 13 wolontariuszy powróciła w czerwcu 2020 do miejsc swojej pracy wolontariackiej.
Cele projektu:
1. Promowanie postaw solidarności wśród lokalnej społeczności, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży,
2. Zwiększenie zaangażowania dzieci i młodzieży w działania solidarnościowe, przede wszystkim poprzez działania wolontariackie i zwiększenie ich zaufania i empatii w stosunku do osób spoza ich środowiska, a przez to zapobieganie procesowi radykalizacji i narastaniu uprzedzeń.
3. Rozwój zainteresowania sprawami i potrzebami lokalnych społeczności oraz zwiększenie poczucia odpowiedzialności za innych i gotowości dla poświęcenia swojego czasu i energii dla wspólnego dobra.
4. Promowanie wartości europejskich i zainteresowania sprawami europejskimi.
5. Obustronny rozwój kompetencji ułatwiających wejście na rynek pracy i zwiększenie swojej konkurencyjności. Poprzez “obustronny” rozumiemy to, że odpowiednie kompetencje rozwiną zarówno osoby zaangażowane w projekt lokalnie, tj. dzieci, młodzież i pracownicy w szkołach, w których odbywają się aktywności, jak też nabędzie je każdy wolontariusz EKS.
6. Zwiększenie świadomości lokalnej społeczności na temat możliwości, jakie zapewnia UE.
7. Rozwój edukacji pozaformalnej w środowiskach edukacji formalnej.
8. Pokazanie młodym ludziom zalet regionu w celu powstrzymania postępującego ubytku ludności w regionie.
9. Zwiększenie poziomu włączenia społecznego osób o mniejszych szansach.
Grupy zaangażowane w projekt:
1. Dzieci i młodzież ze środowiska szkolnego
2. Wolontariusze Europejskiego Korpusu Solidarności
3. Rodzice uczniów
4. Regionalne Centrum Wolontariatu i powiązane z nimi grupy (organizacje, z którymi prowadzimy współpracujemy lokalnie, takie jak inne szkoły i uczelnie, organizacje pozarządowe, wolontariusze lokalni, osoby uczestniczące w innych inicjatywach i wydarzeniach)
5. Środowisko pedagogiczne, zarówno w placówkach goszczących, jak i ci spoza nich.
6. Partnerzy międzynarodowi oraz społeczności zgromadzone wokół nich.
Wszystkie zadania w ramach projektu zostały sfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Europejskiego Korpusu Solidarności.